Rok publikacji: 2011
Polityka Społeczna

Publiczna troska, prywatna opieka. Społeczności lokalne wobec osób starszych

Pobierz publikację:
Przedmiotem naszych poszukiwań badawczych uczyniłyśmy troskę – publiczną i prywatną – wobec osób starszych, nie zawsze zależnych i niesprawnych, ale pozostających już poza funkcjonalnymi strukturami sformalizowanego podziału pracy.
Troskę rozumiemy jako wielopoziomowy imperatyw moralny (na poziomie społeczności, grup i jednostek), który uruchamia działania skierowane do osób słabszych (w tym wypadku seniorów).
W przyjętej przez nas definicji troski mieszczą się zarówno działania aktywizujące (między innymi związane z rynkiem pracy, edukacją, czasem wolnym, pracą ochotniczą), jak i opiekuńcze (między innymi posługa przy organizacji codziennych czynności, pomoc pielęgnacyjna), jakimi są obejmowane osoby, o które się troszczymy.
Publiczną i prywatną troskę rozpatrujemy w ujęciu lokalnym, co pozwoliło nam odtworzyć pole wyborów seniorów w gminach wiejskich i relatywnie małych miastach oraz pole wyborów opiekunów nieformalnych, którzy troszczą się o swoich krewnych.
Niniejsza publikacja została podzielona na dwie części. Część pierwsza stanowi próbę przybliżenia strukturalnych aspektów tworzenia lokalnej polityki społecznej na rzecz osób starszych. W części drugiej zaprezentowaliśmy przykłady lokalnego wymiaru działań wobec seniorów, opisując i analizując m.in. przedsięwzięcia na rzecz osób starszych podejmowane w wybranych gminach oraz działalność opiekunów nieformalnych.
 
(ze Wstępu)
 
Jest to trzecia książka Instytutu Spraw Publicznych dotycząca zagadnienia starzenia się demograficznego – po wydanej w 2002 roku pod redakcją J. Halika Starzy ludzie w Polsce. Społeczne i zdrowotne skutki starzenia społeczeństwa i w 2009 roku pod redakcją P. Szukalskiego Przygotowanie do starości. Polacy wobec starzenia się.

Publikacja dostępna do pobrania bezpłatnie

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:
Zapisz się do newslettera
Newsletter