Rok publikacji: 2010

Niestabilność wyborcza w Polsce

Pobierz publikację:
Jakimi motywami kierują się Polacy, decydując się na udział w wyborach lub też świadomie z niego rezygnując? Na to i inne pytania odpowiada najnowsza publikacja Instytutu Spraw Publicznych pod redakcją dr. M. Cześnika z Polskiej Akademii Nauk.

Autorzy ekspertyzy pt. "Niestabilność wyborcza w Polsce" dokonują precyzyjnego porównania cech grupy obywateli głosujących w każdych wyborach (stabilnych uczestniczących), nie biorących udziału w żadnym z głosowań (stabilnych nieuczestniczących) oraz przyznających się do przejścia z absencji do głosowania lub odwrotnie (niestabilnych) między co najmniej dwoma wyborami.

W pierwszej kolejności zbadano związki pomiędzy uwarstwieniem społecznym i niestabilnością uczestnictwa wyborczego w Polsce na podstawie zmiennych takich jak: płeć, wiek, stan cywilny, region i miejsce zamieszkania, wykształcenie, dochód, sytuacja zawodowa, wyznanie, uczestnictwo w mszach i nabożeństwach, jak również przynależność do PZPR czy związku zawodowego.

W oparciu o zgromadzone dane podjęto także próbę identyfikacji partyjnej i ideologicznej każdej z trzech grup na skali Lewica-Prawica, badając przy tym ich zainteresowanie sferą polityki.

Co więcej, przedstawione w publikacji wyniki badań dowodzą o stopniu, w jakim przedstawiciele powyższych grup są zadowoleni ze stanu polskiej demokracji, oraz jakie mają zdanie na temat jej funkcjonowania.

Autorzy doszukali się więc zależności pomiędzy poczuciem obywatelskiego obowiązku a zjawiskiem niestabilności uczestnictwa wyborczego. Skoncentrowali się ponadto na przypisaniu obywatelom niestabilnym i stabilnym (uczestniczącym i nieuczestniczącym) określonych poglądów o charakterze ekonomicznym (np. podejścia do prywatyzacji czy napływu zagranicznego kapitału), jak również opinii na temat różnych kwestii socjalnych.

Spośród zaprezentowanych wyników analiz, na uwagę zasługują także te odnoszące się do stosunku, jaki przejawiają przedstawiciele powyższych grup wobec politycznej roli Kościoła, jak również np. do aborcji. Są o tyle ciekawe, że w porównaniu do polaryzacji poglądów wyborców niestabilnych i stabilnych (uczestniczących i nieuczestniczących) na temat większości z wyżej wymienionych tematów, w przypadku politycznej roli Kościoła i aborcji ich dynamika w czasie jest wręcz identyczna.

Pojedyncze aspekty badań, o których mowa wyżej, zostały zanalizowane w perspektywie diachronicznej. Zależność między stabilnością a niestabilnością udziału Polaków w głosowaniach zbadano więc osobno dla wyborów w roku 1997, 2001, 2005 itd. Pozwoliło to udzielić odpowiedzi m.in. na pytanie czy niestabilność odnotowana pomiędzy każdymi z wyborów ma charakter systematyczny.

„Niestabilność wyborcza w Polsce” to ekspertyza wydana na zlecenie Forum „Aktywny Obywatel”, niezależnego ciała opiniotwórczego funkcjonującego w ramach Programu Obywatel i Prawo




Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:
Zapisz się do newslettera
Newsletter