Rok publikacji: 2006

Elektroniczna administracja. Nowe możliwości przeciwdziałania zjawisku korupcji

Warszawa 2006. str 75

Rozwój elektronicznej administracji (eGovernment) ma w swym założeniu prowadzić do zapewnienia obywatelom większej dostępności usług publicznych i wygody przy jednoczesnym podniesieniu efektywności pracy organów administracji publicznej. Niezwykle ważną, choć zdecydowanie rzadziej wymienianą cechą zastosowania narzędzi elektronicznych w sferze publicznej jest duża przydatność w inicjatywach mających na celu przeciwdziałanie zjawiskom  korupcyjnym.  
Niestety w Polsce problematyka wykorzystania narzędzi elektronicznych  eGovernmentu dla przeciwdziałania zjawisku korupcji stanowi margines w rządowych programach obejmujących problematykę walki z korupcją (strategiach antykorupcyjnych), jak również programach działań na rzecz rozwoju  elektronicznej administracji. To ważne pole tematyczne pozostaje więc do zagospodarowania. W 2005 r. Instytut Spraw Publicznych rozpoczął realizację projektu  badawczego, który miał na celu zbadanie możliwości wykorzystania narzędzi administracji
elektronicznej w celu przeciwdziałania zjawisku korupcji w Polsce. W efekcie prac eksperckich przygotowano zbiór rekomendacji obejmujących trzy obszary, w których wykorzystanie to będzie najefektywniejsze: system zamówień publicznych, usługi publiczne on-line, a także mechanizm raportowania o występowaniu korupcji.
W niniejszym raporcie zaprezentowano wyniki badań. Wyrażamy nadzieję, że przyczynią się one
w przyszłości do opracowania rządowego programu kompleksowego wykorzystania narzędzi administracji elektronicznej w celu przeciwdziałania zjawisku korupcji (ze Wstępu).

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:
Zapisz się do newslettera
Newsletter