Rok publikacji: 2013

Nowe technologie a dostęp do prawa

Pobierz publikację:

Mediacja za pośrednictwem Internetu czy specjalny program udzielający spersonalizowanych porad prawnych – to tylko niektóre z przykładów zastosowania nowych technologii w dostępie do prawa, które omawia w swojej ekspertyzie dr Michał Araszkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
Rewolucja technologiczna wpłynęła znacząco na niemal wszystkie dziedziny życia. Nie inaczej jest w obszarze dostępu do prawa, w którym narzędzia informatyczne znajdują szerokie zastosowanie. Oprócz elektronicznych systemów informacji prawnej, bez których trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie jakiejkolwiek kancelarii prawniczej, istnieje wiele przykładów takiego wykorzystania nowych technologii, które przyczynia się do poszerzenia dostępu do prawa zwykłych obywateli, w tym osób niezamożnych. Przykłady takiego zastosowania narzędzi elektronicznych omawia w swojej ekspertyzie dr Michał Araszkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, bazując przede wszystkim na doświadczeniach ze Stanów Zjednoczonych.
W opracowaniu znajdziemy między innymi opis działania programu komputerowego A2J Author, który powstał z myślą o podmiotach świadczących nieodpłatną pomoc prawną oraz osobach poszukujących rozwiązania swoich problemów prawnych z na własną rękę. Program powstał w odpowiedzi na kluczowe bariery w dostępie do prawa zidentyfikowane na podstawie badań empirycznych. W oparciu o dostarczone mu informacje program proponuje użytkownikowi konkretne rozwiązanie, generując odpowiednie dokumenty urzędowe. Za pomocą kolejnych pytań A2J Author przeprowadza szczegółowy wywiad na temat sytuacji użytkownika – a wszystko w przystępnej i atrakcyjnej graficznie formie.
Ekspertyza zwraca też uwagę m.in. na Online Dispute Resolution – czyli elektroniczne systemy rozwiązywania sporów. Przykładem takiego systemu ODR jest Family Winner – narzędzie wspierania negocjacji w sprawach rodzinnych. Program ułatwia użytkownikom rozwiązywanie trudnych kwestii związanych z podziałem majątku, miejscem zamieszkania dzieci czy kontaktów z nimi.

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:
Zapisz się do newslettera
Newsletter